Z lodi vystupujeme v romantickém přístavu Yangshuo, viditelně žijícího z turistického ruchu. Okolí nevelikého městečka postaveného před více než tisíci roky, během dynastie Jin (265-420) je považováno za vrchol projížďky po řece Li. Celá tato výletní atrakce je světu nabízena od roku 1973. byla jedním z prvních míst, kterým se čínská lidová republika naplno otevřela zahraniční turistice. uvádí se, že kouzelnou lokalitu navštívilo do konce minulého roku více než 10 milionů zahraničních turistů.
Znovu jsme v zajetí prodejců všech možných suvenýrů. Výrobky z hedvábí jsou zde nabízeny za velice nízké ceny.
Na prodej jsou mimo jiné i originál pásky na rukávy, označující členy Maových gard z doby kulturní revoluce.
V autobusu, který na nás již čeká pod rozložitým staletým banyánem, si ukládáme osobní věci a využíváme skoro dvou hodin volna k procházce městečkem.
Je odpoledne – kolem 14 hodiny a na vlastní kůži znovu poznáváme co je subtropické teplo…
Pospícháme proto rychle dolů k řece, kde se chceme alespoň trochu osvěžit. Cestou jsme odchyceni prodejci ze stánků. Ivan kupuje dračí kravatu, já kupuji dárek s typicky čínskými, batikovanými vzory.
Zmoženi neustávajícím hicem scházíme k řece, blaženě si smáčíme nohy.
Jako vzpomínku na dopolední veliký zážitek z projížďky bychom si rádi přivezli nějaký osobní, přírodní suvenýr. Poodcházíme kousek stranou turistického ruchu… nejsme (vzácně!) nikým obklopeni. Vybíráme z plochého, tabulového dna řeky několik oblázků, a později si ulamujeme kousky z vápencového převisu těsně nad hlavou.
Ani bychom se nedivili, kdyby ze škvír ve skále vyrůstající z vody a vytvářející stinné tiché zákoutí, vylezlo nějaké neznámé tvorstvo…
Naše klepání do skály, za účelem získání malého úlomku krásně vytvarovaného erozí, přece jenom ale nezůstalo bez povšimnutí.
I zde, stranou, nás objevil starý, v černém, dlouhém hábitu oblečený rybář, s typickým rýžovým kloboukem na hlavě. Jediným způsobem jeho obživy je pravděpodobně pózování turistům. Ti „vlezou všude“ a tak jsme objeveni i my.
Starý usměvavý muž není sám. Na bambusové tyči položené přes záda sedí na každé straně velký kormorán. Za pět yuanů se stařík nechává nafilmovat. Jako přídavek ještě, otáčením tyče, rozpohybuje odpočívající kormorány. Další neplánovaný zážitek.
S kamínky v kapse, osvěženi brouzdáním na kraji pohádkové řeky, vracíme se spokojeni do autobusu…
Cestou zpět na chvíli zastavujeme u rýžových políček. Nejsou sice terasovitá, museli bychom poodjet nějakých 50-100 km dál, ale i tak je zajímavé vidět na vlastní oči jak a kde se rýže pěstuje. Také zde je příroda zatím téměř netknuta průmyslem.
Kolem sedmnácté hodiny jsme zpět v Kuejlinu.