Za zbývající Yuany (s vyjímkou 90 y nezbytných k letištnímu odbavení) nakupujeme nějaké neznámé podivnosti v oddělění potravin obrovského supermarketu. Na pokoji zjišťujeme, že instantní jídlo je pekelně pálivé (i na mě)… Doma v Litoměřicích se potom dozvídám, že ta hezky vypadající, domnělá „vegetariánská strava“ jsou jakési oblíbené sladko-slané bonbony požívané Číňany v nadměrně horkých dnech (vysvětlení mi podal čínský kamarád Zhou Yi).
Ještě pohled na naši rušnou noční křižovatku, a poslední čínský večer končí. Ráno musíme vstávat již před pátou hodinou a časový posun 8 hodin s námi určitě vykoná svoje…
Poslední ráno, sobota 2. června. Z technických důvodů již bez snídaně v luxusní hotelové jídelně… Spěcháme je čas jenom na balíček s občerstvením do letadla… A rychle směr letiště.
Sbohem Šanghaji, sbohem a nyní můžeme říci „i námi navštívená Číno“… učarovala jsi nám a překonala veškerá očekávání.
Kromě navštívených nádherných míst nezapomenu i přátelská setkání, či jenom krátké rozhovory s obyčejnými Číňany. Zdvořilými, uctivými lidmi bez náznaku u nás tolik rozšířeného velikášství a suverenity.
Budeme navždy vzpomínat s obdivem a úctou…
Poslední pohledy z okna letadla… nezapomenutelná, kouzelná pohádka končí…
Jedenáct hodin klidného letu (vyplněného mimojiné příjemnou konverzací se dvěma milými číňankami letícími do Prahy, kde vlastní restauraci a velkoobchod textilem a obuví)… a přistáváme v Amsterdamu.
Po několika hodinách čekání na odlet do Prahy (vinou ČSA opožděn o dvě hodiny) jsme v sobotu, mezi sedmou a osmou hodinou večer, zase zpátky doma.
Dost unaveni, hodně šťastni, ale i trochu smutni…
P.S. mnohokrát přerušené a pozměňované sepisování, přebírání fotografií a další se vzpomínáním spojené jsem ukončil v závěru listopadu 2001 – téměř půl roku po návratu… RK