Autobus s námi již opět krouží velkoměstem. Nestačíme otáčet hlavou nahoru, doprava, dolů… Všude kolem nové a další ultramoderní budovy o desítkách poschodí. Nejenom banky a úřadovny domácích a světových firem. I vysokopodlažní obytné domy. Město je přitom z nemalé části vystavěno na původních bažinatých močálech a v oblasti, kde nejsou vyloučena zemětřesení.
Rovněž zde zjišťujeme že veřejná internetová kavárna (míjíme jich snad deset v místech, kterými projíždíme) není ničím neznámým.
Kolem poledne se prodíráme frekventovanou světoznámou, hlavní obchodní třídou Nanjing. Není příliš široká, snad jako Příkopy v Praze. Zde je plně namístě přirovnání „hlava na hlavě“. Philips, Nina Richi, NIKE, L´Oreál, Sony, samozřejmě McDonald a jeho konkurenti KFC, nikdo známějšího jména zde snad nechybí.…
Obchody nás ale vůbec neberou. Nahlížíme do sousedních, bočních ulic. Jsme téměř v centru velkoměsta, očima ale přesto stále někde hledáme kouzelné pouliční krámky či klasické, malé kamenné obchody.
Před pár dny nám „dotěrní“ pouliční prodavači někdy i trochu vadili, dnes bychom rádi na některého narazili.
Nestýská se nám ale jenom po té staré, dobré Číně. Myšlenkami jsme již také čím dál víc na cestě zpět, doma…
Vítanou změnou a úprkem ze změti přeplněných ulic je návštěva s večeří v mongolské restauraci „někde kousek dál“ od středu Šanghaje.
Vstup je poněkud nečekaný – žádný hotel, žádná restaurace, mikrobus vjíždí do areálu nevelké fabriky. Závora je stále nahoře, nalevo od vrátnice, kde nikdo není, vidíme jenom prodejnu suvenýrů zhotovených z jadeitu – továrnu na jeho opracování jsme již viděli v Pekingu. Lenka nás odvádí do jídelny v nízké podlouhlé budově.
Sezení opět po osmi u stolu, ale dnes žádná obsluha. Je jenom na nás co si sami „nandáme“ do misky. Přesněji, které polotovary (nabízené ve velkých mísách na dlouhém, proskleném švédském stole) si vybereme a necháme upravit.
Je z čeho si vybírat – hovězí, skopové, vepřové, drůbeží maso, různé zeleninové saláty, omáčky, koření. Nabíráme si na způsob „od každého něco“ a s vrchovatou miskou přecházíme k velké prosklené kukani, kde pracují dva kuchaři.
Nepracují – oni doslova účinkují!
Namísto klasického kuchyňského vybavení disponují pouze kruhovým rozpáleným litinovým tálem o průměru snad půldruhého metru.
Předávám skrz výřez svoji naplněnou misku, kuchař ji bleskem vysype na tál a syrové maso podlije vodou. Dlouhou plochou, dřevěnou měchačkou (je široká snad 10 centimetrů – měchačka je spíše úzkým „veslem“ ) potom rychle přesunuje maso sem a tam po tálu. Během jenom snad dvaceti – třiceti sekund je hlavní část jídla hotova, kuchař mistrně nabírá celou moji porci na zmíněnou měchačku a pokrm nechává najednou, z pořádné výšky, obloukem sklouznout zpět do misky.
Oba kuchaři pracují současně u jednoho tálu a jsou hvězdami určitě všech, v tom místě pořizovaných, videozáběrů.
Potom stačí jenom podle libosti maso zalít omáčkou, okořenit, nabrat salát – dobrou chuť. V mongolské restauraci se dostáváme k pečivu podobnému našemu… a nejenom v myšlenkách jsme zase o kus blíž domovu.
Po příjezdu se večer jenom krátce procházíme po hlavních ulicích v nejbližším okolí… po hodině ale otáčíme. Z okna hotelu přihlížíme hemžení troubících aut a chvátajících lidí na naší třídě, a pod dojmy z ruchu velkoměsta usínáme až někdy po půlnoci…