Asi vůbec první dojmy: obrovská prosklená hala, u přepážek skoro v pozoru stojící hraniční úředníci – policisté. Všude absolutní čistota. Blýskající se mramorové podlahy, naleštěné chromované odpadkové koše, svěže čisté listy velkých dekoračních rostlin, vzorně vyrovnané prospekty a mapy (zde navíc i zdarma)…
Trochu se obávám odbavení, vše ale probíhá svižně a v poklidu. Žádná (v některých článcích českých novin) avizovaná byrokracie či podezíravost. Čínského úředníka na chvíli jenom zaujala zčásti odlepující se fotografie v mém cestovním pasu.
Asi po dvaceti minutách opouští celá naše čyřiadvacetičlenná skupina letištní prostory.
Je nádherný slunečný květnový den. Ocitáme se před obrovskou centrální halou jednoho z největších a nejmodernějších asijských letišť. Náklady na výstavbu si vyžádaly více než 9 bilionů yuanů (1 Y = cca 5,1 Kč). Velkoletiště bylo otevřeno v loňském roce, v rámci oslavy vzniku ČLR (Čínské lidové republiky). Dnes je využíváno 38 zahraničními a 23 domácími leteckými společnostmi na 168 mezi a národních linkách, letadla startují a přistávají v 70 čínských a 73 zahraničních městech, v 38 zemích.
Od roku 2005 by letiště mělo podle odhadů odbavovat na 35 milionů pasažérů ročně.
Vzduch je nezvykle teplý, prosycen výfukovými plyny – řidiči autobusů a taxíků očekávají pasažéry. Na to, kolik je v Číně obyvatel a také aut, nikdo tu neřeší nějakou „ekologii“, rozhodně kdyby se zamysleli a alespoň 1/4 aut začala jezdit na lpg, tak by nad velkými městy bylo i slunce občas vidět a ne jako nyní, kdy třeba v Pekingu byl skoro neustále nad městem „opar“.
Víme, že do samotného města musíme ujet ještě 25 kilometrů, ale i tak jsme již nyní nadšeni. N á š s e n s e s p l n i l !
Zdravíme se s čínskou průvodkyní Li Li Pa. Její jméno znamená prý v překladu – Podzimní deštík. Slečna Li Li Pa je nám nápomocna, zajišťuje organizaci pobytu a překládá z čínštiny do angličtiny, až do našeho odletu domů…
Zkouším si poprvé čínské Dobrý den – Ni hao. Li Li Pa s úsměvem a po ní i náš řidič srdečně opětují.
V Severním městě, jak lze přeložit název Pekingu, je již několik dní abnormální teplo. Očekávali jsme „statistických cca 20°C“ je však údajně kolem 32°!
Po necelé hodinové cestě moderním, klimatizovaným mikrobusem (později zjišťujeme, že asi všichni čínští řidiči považují za povinnost zapínat klimatizaci v autobusech naplno) se ocitáme v místě našeho pětidenního pekingského pobytu. Očekával jsem, že budeme bydlet někde ve městě, ale (bohužel) spíše na jeho kraji. Při cestě autobusem, za stále houstnoucího dopravního ruchu, ale zjišťujeme, že budeme ubytování někde ve středu velkoměsta.
A opravdu – tříhvězdičkový moderní hotel Song He (Volavka) je situovaný v samém centru Pekingu, snad pouhých 300 metrů od hlavní pěší zóny. Je obložený mramorovými a opláštěn kovovými, chromovaný prvky. Před vstupem, řešeným i pro příjezdy automobilů, je vysoká plastika z mramoru, které vévodí znak hotelu.
Je přibližně čtvrt na jedenáct, vystupujeme z autobusu, stojíme na rušné hlavní ulici. Nevím zda se mám dívat doleva, dopředu… Veliká radost z příjezdu do Pekingu mě opravdu hodně bere.