Podvečerního volna využíváme ke krátké prohlídce města po vlastní ose… Jsme ale unaveni po skoro probdělé noci ve vlaku. Procházíme jenom blízké moderní prodejní centrum. Je umístěné z velké části pod místním parkem a nabízí především luxusní oblečení, různé módní doplňky a kosmetické výrobky světových značek. Ceny nejsou vůbec nízké, ale mladí lidé tam k našemu údivu hodně nakupují.
Několika Číňanů se ptám na nejbližší, univerzální obchodní dům, ale nikdo z oslovených nerozumí. Jdeme tedy kam nás nohy vedou. Při procházení užších ulic lze vidět do přízemních bytů. Nikam nepospícháme, máme čas pořádně se zde porozhlédnout.
Znovu se přesvědčujeme, že informace o zákazu pohybu mimo stanovené trasy jsou dílem anti čínské propagandy, nebo spíš českých novinářů.
Asi po půlhodině se ocitáme v delší ulici s řadou stánků po obou stranách. Hned na kraji objevujeme prodavače s různými domácími potřebami. Včetně námi v Pekingu nenalezených (pravda příliš jsme nehledali) tenkých sekáčků, nebo spíše širokých nožů známých z hojného užívaní v čínských kuchyních.
Ivan si kupuje dva, já jeden. Starý prodavač skoro nevěří, když ukazuji tři prsty. Je viditelně rád za velký obchod. Stánek nesvědčí o veliké prosperitě. Stařík zboží skromně, ale vzorně balí a dokonce dává každý nůž do extra igelitového sáčku.
Na konci ulice ještě vidíme pouliční prodej různé exotické zeleniny a ovoce. Některé produkty vidím poprvé v životě.
Úplně zapomínám na střevní příhodu. Kupuji za nepatrnou sumu sáček vynikajících, před námi upražených pistáciových oříšků…
Pomalu se začíná stmívat, ještě se nám ale stále nechce zpět a tak jdeme znovu na hlavní obchodní třídu – tentokrát její opačnou stranu.
Široké chodníky po obou stranách čtyřproudové vozovky, jeden velký obchod vedle druhého. Zboží různého sortimentu, všech cen, k našemu údivu zde stánky mají červenou.
Při přechodu přes křižovatku si všímáme velkých displayů připevněných vedle semaforů. Odpočítávaná čísla vyjadřují, zobrazují sekundy zbývající do naskočení zelené. Na vozovkách v Sianu registrujeme velkou hustotu cyklistů.
Zacházíme do jedné postranní ulice, zčásti se i večer rekonstruuje, Ivan obhlíží nezvyklý postup navařování trubek.
V patrovém obchodním domě s oblečením si Ivan pořizuje košili s krátkým rukávem (chvíli trvá než zjistíme, že se namísto označení XXL používá 2XL). Mladé prodavačky vcelku dobře komunikují anglicky.
U pouličního stánku si kupujeme pití na pokoj a tuzemské lehké cigarety – coby „suvenýr domů pro kuřáky“. „Číny“ jsou překvapivě dražší než Camelky.
Po půldruhé hodině se vracíme do hotelu. Já se jdu po blahodárném kafi ještě jednou podívat po nějakém dárku. Dumám v přeplněných obchodech, není jednoduché vybrat dárek pro dospělé syny, a tak nákup pro dnešek vzdávám.